Jak zwiększyć efektywność rekrutacji z pomocą MaxieDISC?

Znalezienie i zatrzymanie najlepszych pracowników jest najbardziej wartościową zdolnością. Dałbym wszystko, co mam, wszystkie moje pieniądze, aby tylko mieć tę umiejętność.”

John D. Rockefeller

Idealny zespół

Wyobraź sobie zespół “idealny”.

Czym według Ciebie charakteryzowałby się taki zespół? Co to dla Ciebie znaczy? Oczywiście, dla każdego taki zespół może oznaczać coś innego. Możesz powiedzieć, że nie ma czegoś takiego, jak zespół idealny. Być może – wszystko zależy od tego, jak sobie ten ideał zdefiniujemy. To, co jednak jest możliwe, to dobranie takich osób, które będą się wzajemnie uzupełniały, rozumiały i współpracowały w sposób, który pozwoli na relatywnie szybkie stworzenie wspaniale funkcjonującego zespołu. I nawet jeśli nie będzie on idealny, to będzie w stanie sam zauważyć swoje słabsze momenty i od razu wprowadzić usprawnienia. A poza tym, czy faktycznie potrzebujemy zespołu idealnego? Może wystarczy nam po prostu dobry zespół, który dostarcza pracę w terminie, jest zgrany, lubi przychodzić do pracy i kreatywnie przezwycięża wszelkie przeciwności?

Zespół wg. Maxie DISC

Wyobraź sobie zespół… … w którym jest Asia, Karolina, Adrian, Krzysiek i Ola.

Asia (S) to osoba, która zawsze dba o relacje. Zależy jej, żeby w zespole była dobra atmosfera. Lubi przychodzić do pracy, bo lubi spędzać czas z ludźmi z zespołu. Chciałaby też, żeby każdy członek zespołu miał dobry nastrój, dlatego dba o to, żeby nie było między nimi niedomówień. Zawsze zauważy, jak ktoś ma gorszy nastrój i zapyta, czy może mu jakoś pomóc. Na Asię może liczyć każdy, w każdym momencie. Nawet jak ma dużo zadań do wykonania, nie odmówi pomocy. Asia to taka dobra dusza zespołu i oaza spokoju. Jak tylko robi się gorąco, bo deadliny gonią, to Asia pamięta o tym, żeby zrobić oddech, chwilę przerwy, zregenerować siły, żeby praca zaraz szła jeszcze efektywniej.

Karolina (I) uwielbia swój zespół. Jak tylko do niego dołączyła, zorganizowała imprezę integracyjną, żeby szybko zgrać się z zespołem. Od tego momentu regularnie dba o to, żeby zespół spędzał czas razem również poza pracą. Dzięki temu podczas przerwy kawowej nie ma już więcej niezręcznych przerw, bo mają mnóstwo wspólnych zainteresowań. Reszta zespołu lubi przychodzić do pracy, bo wie, że Karolina zawsze wymyśli coś ciekawego i że dzień nie będzie nudny. Nawet kiedy zespół musi robić nadgodziny, nie ma z tym problemu, bo Karolina wymyśla zwykle jakąś fajną grywalizację i od razu zadania wykonuje się przyjemniej, no i śmiechu jest przy tym co niemiara!

W zespole jest też Arian (C) i Krzysiek (C). Oni zwykle trzymają się razem. Świetnie się dogadują i często wymieniają się specyficznymi żartami dotyczącymi ich pracy, których dziewczyny nie zawsze rozumieją, ale nikomu to nie przeszkadza. Reszta zespołu bardzo ceni chłopaków za ich wiedzę i zawsze niezawodne, sumienne przygotowanie. Jeśli dziewczynom brakuje jakiejś informacji, wiedzą do kogo się zgłosić. Adrian jest też świetny w analizowaniu sytuacji, dlatego jak tylko zespół musi podjąć ważną decyzję, zdanie Adriana jest na wagę złota. On najlepiej oceni ryzyko zmiany, którą zespół chce wdrożyć.

Mamy też Olę (D), która jest managerem tego zespołu. To ona zwykle podejmuje decyzje i jeśli ktokolwiek z zespołu nie wie, co powinien zrobić, albo w jaki sposób, to Ola najszybciej wskaże drogę i często weźmie na siebie odpowiedzialność za daną decyzję. Ola dba o to, żeby praca była dostarczana na czas, żeby nie tylko zespół był zadowolony, ale też klient. Ola doskonale zna już swój zespół i wie, w jakich zadaniach każda osoba najlepiej się odnajduje. Zespół ceni Olę za jej asertywność, zdolności negocjacyjne i umiejętność szybkiego, logicznego myślenia. Wiedzą, że mogą na niej polegać, przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych i w codziennym gaszeniu pożarów.

Co myślisz o takim zespole? Jaka jest Twoja pierwsza myśl, po przeczytaniu tego opisu: – ‘Brzmi nierealnie!’ czy może: – ‘Ale chciałbym mieć taki zespół!’

Dzieląc się naszym doświadczeniem, możemy śmiało przyznać, że stworzenie takiego zespołu jest możliwe.

Przyjrzyjmy się zatem temu, jak tego dokonać. Zaczniemy od procesu rekrutacji. W kolejnych częściach tego artykułu pokażemy jak wykorzystać model MaxieDISC w dalszych etapach pracy zespołu.

Niezależnie od tego, czy tworzysz nowy zespół, czy szukasz nowego pracownika do istniejącego już zespołu, możesz skorzystać z MaxieDISC podczas rekrutacji. To narzędzie pomoże Ci nie tylko sprawdzić, jak dany kandydat pasuje do zespołu, ale też pokaże czy jego styl zachowania odpowiada kulturze Twojej organizacji.

Jak skorzystać z MaxieDISC podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Możliwości jest kilka. Możesz poprosić kandydata jeszcze przed rozmową o wykonanie testu online, którego wynik będziesz w stanie przeanalizować pod kątem dopasowania do zespołu/firmy.

To rozwiązanie ma jednak swoje minusy. Z jednej strony inwestujesz w kandydata, który niekoniecznie w efekcie będzie Twoim pracownikiem. Z drugiej strony wynik może zniechęcić Cię do samej rozmowy, bądź spowodować, że jeśli zdecydujesz się jednak na rozmowę, będziesz sugerował odpowiedzi, bądź nieświadomie pokażesz swoje możliwe uprzedzenie. Nie jest to najlepsze z możliwych rozwiązań, ponieważ oceniamy kandydata zanim on jeszcze będzie miał możliwość zaprezentowania się przed nami. Zdecydowanie wybranie tej opcji wymaga od rekrutera dużej dojrzałości, świadomości, czasem nawet wiedzy psychologicznej i szacunku do różnych typów osobowości/zachowa/stylów myślenia.

Drugą możliwością, którą polecamy jest zrobienie testu już zatrudnionemu pracownikowi, natomiast podczas samej rekrutacji subtelne sprawdzenie możliwych zachowań kandydata. Tego, co jest dla niego ważne, jak zachowuje się w sytuacjach stresowych etc. Jak to zrobić? Można za pomocą gotowych rozwiązań, narzędzi, np. kart. Można też stworzyć je samemu, albo po prostu użyć odpowiednich pytań. Przykład ćwiczenia rekrutacyjnego: Wypisz na kartkach 20 lub więcej wartości (możesz też skorzystać z gotowych kart wartości). Wybierz takie, które odnoszą się do środowiska zawodowego. Zapytaj kandydata o to, co jest dla niego najważniejsze w pracy i poproś o wybranie 5 kart wraz z uzasadnieniem wyboru.

Poniżej dla ułatwienia podajemy przykłady wartości z zaznaczeniem, który wybór może sugerować styl zachowania kandydata.

D – samodzielność, rywalizacja, sukces ambicja, odwaga.

I – dobra atmosfera, współpraca, ciekawość, różnorodność, przygoda.

S – spokój, harmonia, bezpieczeństwo, zaufanie, stabilność.

C – porządek, pragmatyzm, dyscyplina, profesjonalizm, logika.

Dzięki temu ćwiczeniu możesz w przyjazny dla kandydata sposób dowiedzieć się nie tylko o jego dominujących stylach zachowania, ale też zbadać jego motywację do pracy i dopasowanie do specyfiki branży czy zespołu. Co więcej nie musisz inwestować w kwestionariusze już na etapie rekrutacji. Jak już zdecydujesz się na zatrudnienie pracownika, warto jednak zrobić pogłębiony test i mieć pełen, wiarygodny obraz, na którym warto z pracownikiem i całym zespołem dalej pracować. Ważne! Pamiętaj jednak, że na podstawie profilu MaxieDISC kandydata nie będziesz w stanie przewidzieć czy będzie on w pracy produktywny i czy nadaje się na konkretne stanowisko, albo czy jest kompetentny. Dlatego podejdź do rekrutacji mądrze i świadomie używaj narzędzi i typologii.

Dwie sytuacje, w których skorzystanie z narzędzia Maxie DISC® będzie z pewnością przydatne, to:

  • gdy wahasz się między dwoma równie dobrymi, podobnie kompetentnymi kandydatami – wtedy poznanie bliżej stylu zachowania i komunikacji przyszłego pracownika może pomóc Ci w podjęciu decyzji, bo odpowiesz sobie na pytanie, który z nich lepiej uzupełni Twój zespół;
  • gdy wiesz dokładnie jakiej osobowości brakuje Ci w zespole, żeby zwiększyć jego potencjał i wzmocnić synergię; Narzędzie MaxieDISC podczas rekrutacji ma Ci jedynie pomóc w podjęciu decyzji, a nie stać się jedynym kryterium w wyborze.

Życzymy Ci zatem efektywnych rekrutacji!